تجربه‌ای متفاوت از لذت محصولات ارگانیک عشایری در کوچ

طعم منحصر به فرد محصولات ارگانیک گوسفندی و تجربه زندگی در طبیعت بکر و دست نخورده رشته کوه‌های زاگرس را به راحتی می‌توان چشید. زندگی عشایر شاید از زندگی مدرنیته شهری بیش از چند کیلومتر فاصله نداشته باشد. اما میان فرهنگ زندگی عشایر و فرهنگ مدرنیته حاکم بر جامعه امروزی سال‌ها و قرن‌ها و کیلومترها فاصله هست. طعم طبیعی محصولات ارگانیک عشایر، طعمی‌ست که دیرگاهیست زندگی پیشرفته و تکنولوژیک از ما دریغ کرده است. سوغات عشایر همان لبنیات دست ساز عشایر و گیاهان معطر و دست چین شده از دامنه‌های مرتفع قله‌هاست.

شاید شما هم مثل من بوی مطبوع و مزه فوق‌العاده محصولات ارگانیک روستایی را چشیده باشید و هیچ چیز مثل یک ماست گوسفند پرچرب سر شوقتان نیاورد. اما تا زمانی که طعم محصولات اصیل عشایری را نچشیده‌ باشید، نمی‌دانید محصولات ارگانیک چیست.

طعم لبنیات گوسفندِ خوابیده در طویله‌ای روستایی کجا و گوسفندی که در تپه‌های سرسبز کوچیده و بازی گوشی کرده!!

در این نوشته می‌خواهم شما را با تجربه‌ای منحصر به فرد از کوچ با عشایر و پا به پای گوسفندان همراه کنم. پس اگر می‌خواهید طعم فوق‌العاده محصولات ارگانیک عشایری را زیر زبانتان احساس کنید،‌این مقاله را از دست ندهید

محصولات ارگانیک، همچون شعر و چنگ رودکی

اولین بار تنفس هوای تازه و سبزه زارهای پرآب عشایر را با خواندن یک داستان تجربه کردم. داستانی از کتاب ادبیات دبیرستان که شاید در خاطر شما هم مانده باشد.

داستان درباره مردی بود که از ایل عشایر بزرگ بختیاری بود و پی تحصیل و گرفتن تصدیق به تهران کوچ کرده بود. او که در شلوغی و آلودگی شهر تهران، احساس خفگی و ناچاری می‌کرد، به ناگاه نامه ای سرشار از زندگی از برادرش دریافت می‌کند که از محصولات ارگانیک عشایری برایش می‌گوید و هوای تازه کوچ!

نامه به این شرح بود: «برف کوه هنوز آب نشده است. به آب چشمه دست نمی‌توان برد. ماست را با چاقو می‌بریم. پشم گوسفندان را گل و گیاه رنگین کرده است. بوی شبدر دوچین هوا را عطر آگین ساخته است. گندم‌ها هنوز خوشه نبسته‌اند. صدای بلدرچین یک دم قطع نمی‌شود. جوجه کبک‌ها، خط و خال انداخته‌اند. کبک دری در قله‌های کمانه، فراوان شده است. بیا، تا هوا تر و تازه است، خودت را برسان. مادر چشم به راه توست. آب خوش از گلویش پایین نمی رود.»

شوری که این نامه در دل نیسنده داستان بر پا کرد از جنس همان شوری بود که شعر و چنگ رودکی در دل امیر سامانی برپا کرد. همان لحظه جامه و پای‌تاوه گذاشت و عطای زندگی در تهران را به لقایش بخشید. کوله بارش را جمع کرد و به زندگی عشایری باز گشت. نا گفته نماند که او، یعنی محمدعلی بهمنی بعدها اولین معلم عشایر شد.

من هم اکنون در این مقاله؛ می‌خواهم یک تجربه بسیار هیجان‌انگیز و متفاوت را از داستان زندگی در میان عشایر برایتان بازگو کنم. تجربه‌ای که نصیب هرکسی نمی‌شود و اگر بشود، چه می‌شود! یک تور هفت روزه سفر با عشایر و زندگی در کوهستان‌های بکر منطقه کوهرنگ. به همراه محصولات ارگانیک و منحصر به فرد وتازه!

خرید محصولات ارگانیک عشایر

در نمدمارکت، محصولات ارگانیک را بی‌واسطه از خود عشایر بخرید

در کنار طعم فوق‌العاده محصولات ارگانیک از هوای تازه و فرهنگ جالب عشایر و زندگی در میان آن‌ها نیز در ادامه خواهیم گفت. اما در این قسمت برای کسانی که به هر دلیلی از سفر در دل کوه‌های مرتفع و در کنار عشایر بی‌بهره اند، پیشنهاد بهتری داریم. خرید محصولات ارگانیک عشایر  آن هم بدون واسطه!

بله! این اتفاقی‌ست که به لطف موسسه ایران نمد چند سالی‌ست در ایران راه افتاده است. محصولات عشایری نه تنها بدون هیچ واسطه‌ای در اختیار مصرف کنندگان قرار می‌گیرد، بلکه شما با خرید از سایت ایران نمد دقیقا خواهید دانست خریدتان را از کدام خانواده عشایر انجام می‌دهید. همچنین با شخصیت‌ها و داستان‌های جذابشان نیز آشنا خواهید شد. محصولاتی که در ایران نمد فروخته می‌شوند شامل این موارد هستند:

لبنیات عشایری

یکی دیگر از محصولات ارگانیک تولید عشایر، همین لبنیات عالی و با کیفیت آن‌هاست. شیر عالی گوسفندان و بزها به خاطر چریدن در علفزارها و مراتع خوش آب و هوای قله کوه، و گردش در آن مسیرها از طعم فوق‌العاده‌ای برخوردار است. لبنیاتی که در فروشگاه نمد مارکت می‌خرید، صد در صد جزء محصولات ارگانیک و طبیعی است و به صرت صفر تا صدی توسط خانواده‌های عشایر تهیه می‌شود.

روغن حیوانی تا نخوری ندانی!

روغن حیوانی طبیعی یکی دیگر ز محصولات پرطرفداریست که باز هم بهترین نوعش را باید در میان عشایر جست و بس! روغن حیوانی اصل که از چارپایانی مثل گوسفند و بز تهیه می‌شود، طعم فوق‌العاده‌ای به غذا می‌دهد.

صنایع دستی

عشایر بعد از انجام کوچ و مستقر شدن در جایگاه تابستانه خود، پشم گوسفندان را کوتاه می‌کنند.این پشم‌ها توسط دستان هنرمند زنان و دختران به نقش‌های زیبایی آراسته می‌شود و به اثری ماندگار تبدیل می‌شود. محصولاتی که توسط دختران هنرمند عشایر و با استفاده از پشم گوسفند بافته می‌شوند عبارتند از:

عسل صد در صد طبیعی

عشایر بعد از کوچ به پرورش زنبورهای عسل و کندوداری ر دامن طبیعت مشغول می‌شوند. این عسل به خاطر تنوع گل و گیاهان و بکر بودن منطقه از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است. راجع به خواص عسل طبیعی و اصل هم که بسیار گفته شده است و ما به همین جمله بسنده می‌کنیم که دوای هر دردیست.

گیاهان دستچین کوهی

از عطر گیاهان دستچین شده از مراتع سرسبز و دامنه کوه‌ها هرچه بگویم کم گفته‌ام. کافیست یکبار طعم کلَوس را -که یکی از این سبزی‌های معطر کوهی‌ست- در آش خود تجربه کنید. آن موقع است که دیگر دچار این سبی‌ها می‌شوید و یکی از اجزای اصلی آشپزی‌تان خواهند شد.

هنر و فرهنگ در میان اقوام عشایر

فرهنگ کوچیدن و رها کردن و رفتن همیشه موضوعی بوده است برای قصه‌ها و موسیقی‌ها و لالایی‌ها. مردمانی که در طبیعت بکر زندگی می‌کنند، روح هنر را آنچنان زنده نگه داشته اند که انگار هیچ زنگاری از عهد تکنولوژی رنگ و روی هنر نابشان  را نیالوده است.

از اشعار ترکی عشایر شاهسون گرفته تا اعشار لری عشایر بختیاری، در سرایر کوچ ترانه‌ها جان می‌گرفت و پرورده می‌شد و به به شعر و آواز بدل می شد. چه داستان‌های عاشقانه‌ای که عاشق و معشوق را در همین کوچ‌ها از یکدیگر جدا نکرده و چه لالایی‌ها و برای کودکان خوابیده در گهوره خوانده نشده است. قصه‌های مشهوری که پرانمان سینه به سینه نقل کرده‌اند و شاید هنوز هم رگه‌هایی از آن‌ها در میان ما وجود داشته باشد.

در این پادکست بخش‌هایی از موسیقی فولکلوریک و افسانه‌های عشایر برای شما به اشتراک گذاشته شده است.

مسیر کوچ عشایر بختیاری

در مناطق مختلف ایران ایل‌های عشایر مختلف در کوه‌ها سکونت گزیده اند. آن‌ها روش آباء و اجدادی خودشان را سال‌هاست که پیش می‌برند. در مناطق مختلف ایران 8 دسته عشایر داریم. جالب است بدانید صدسال پیش در ایران یک چهارم جمعیت ایرانیان را عشایر تشکیل می‌داده‌اند. نوعی از سبک زندگی که امروزه از خاطره‌ها محو شده و اساسا و با سیستم زندگی مدرن امروزه ما هیچگونه همخوانی ندارد.

از این میان معروفترین عشایر ایران همین ۳ دسته هستند: عشایر شاهسِوَن در ارتفاعات استان ازدبیل، عشایر بختیاری در کوه‌های زاگرس مرکزی و  زاگرس غربی، و عشایر قشقایی که در مراتع استان فارس سکونت دارند.

بزرگترین ایل عشایری ایران در حال حاضر ایل بختیاری‌ست. کوچ عشایر بختیاری معمولا در فصل بهار آغاز می‌شود. در این کوچ‌ها عشایر که در زمستان به مناطق گرمسیر پناه برده بودند، اکنون با گرم شدن هوا و آب شدن برف کوه‌ها وارد مناطق سردسیری می‌شوند تا گوسفندانشان را از علف‌های تازه  تغذیه کنند.

شاید سختی‌های کوچ عشایر برای ما که در دنیای پر از تکنولوژی و ماشینزده عصر دیجیتال زندگی کرده‌ایم کمی دشوار یا حتی بیهوده به نظر برسد. اما همین کوچ در عین حال برای بسیاری تجربه‌ای بسیار هیجان‌انگیز را رقم زده است. در ضمن اگر تا پایان مقاله با من همراه باشید مطمينا شما هم مثل توریست‌های جهانگرد نظرتان راجع به این قضیه تغییر خواهد کرد!

تور کوچ با عشایر بختیاری

تور عشایر، سفریست در دل کوهستان‌های بکر و دست نخورده فلات های مرکزی زاگرس. توری از جنس واقعیت!

اینجا، در میان عشایر زندگی در جریان است

کوچ یک دوره نیست،‌بلکه یک سبک زندگی‌ست. یک فرهنگ است. کودکی که در زندگی عشایری برگ می‌شود فرهنگ کوچنده دارد. برای چنین کودکی سدّ و مشکل و نمی‌شود مفهومی ندارد. او در این سبک زندگی یاد می‌گیرد همه چیز را با دست خودش تهیه کند. اگر پلی خراب شده باشد او آن را می‌سازد و بعد به مسیر خود ادامه می‌دهد.

عشایر، پاسبانان کوهستان

به راستی چرا اینقدر روی حفظ و قوم عشایر تاًکید می‌کنیم؟ آیا هنوز هم با وجو اینهمه تکنولوزی حضور عشایر لازم است؟

بله!!!!!

بله و باز هم بله. وجود عشایر از چندین نظر مفید است و همین موضوع باعث می‌شود که ما تاًکید کنیم نسل عشایر باید حفظ شود.

عشایر نگهبانان محیط زیست

عشایر بختیاری در حفظ تنوع زیستی رشته کوه زاگرس نقش مهمی را ایفا می‌کنند. عشایر در ابتدای هر فصل به همراه دام‌های خود به جست و جوی مراتع سبز به کوچ می‌پردازند. گله گوسفندان در مسیر خود با ریختن مدفوع خود و کوبیدن آن با پا، به نوعی کود جانوری را در مراتع بین راه می‌ریزند. این کار برای حفاظت خاک و تنوع ان بسیار ارزشمند است.

Spread the love

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *